Sušenje veša tokom zime: savjet jedne djevojke za male stanove
Sušenje veša zimi može biti pravi izazov u malim stanovima. Osim što često nema dovoljno prostora za postavljanje sušila, nerijetko se dešava da miris svježe opranog veša u potpunosti izostane. Aliks Birn, 24-godišnja poštanska radnica iz Glazgowa, suočavala se s ovim problemom. Kada je osmislila rješenje, odlučila ga je podijeliti sa svima.
Živeći u malom jednosobnom stanu sa svojim partnerom Endrjuom, Aliks je primijetila da stalno peru odjeću i muku muče s prostorom za sušenje. Ako bi prali i čaršafe, trebale su im čak dvije žice za sušenje. Jednog dana, dok je postavljala čaršafe na sušilo, preko njih je prebacila čitav stalak pun odjeće i postavila ga blizu radijatora, preko kojeg je prebacila drugi dio čaršafa.
Tako je otkrila da čaršaf stvara svojevrsni „džep“ toplog zraka koji je omogućio da se odjeća na stalku osuši za samo dva sata. „To je bio trenutak spoznaje“, rekla je Aliks za Jam Press. „Tražila sam mjesto da okačim čaršaf, osim preko kuhinjskih vrata, gdje bi pokupio sve neugodne mirise. Kako stalak obično držim pored radijatora zimi, pomislila sam da mogu jednostavno prebaciti čaršaf preko odjeće i njegovom gumicom pričvrstiti ivice stalka“, objasnila je.
Kad je shvatila da njen trik značajno ubrzava sušenje, odlučila je podijeliti svoj savjet na društvenim mrežama. Od tada, u malom jednosobnom stanu više nema problema s beskonačno vlažnim vešom i neugodnim mirisima. Iako su joj neki korisnici savjetovali da nabavi sušilicu, Aliks je objasnila da već posjeduje jednu, ali je ne koristi često jer većina njene odjeće zahtijeva pažljivo sušenje, a sušilica troši mnogo struje.
„Kao da sam jednim potezom riješila dva problema“, nasmijala se Aliks, dodajući kako su joj računi za struju sada značajno manji. Njena objava na Facebooku ubrzo je prikupila na hiljade lajkova, a mnogi su priznali da im je ovaj trik olakšao svakodnevnicu u hladnijim mjesecima.
Aliks je podijelila i nekoliko dodatnih savjeta kako bi se postigli najbolji rezultati ovom metodom sušenja. „Ljudi me često pitaju dolazi li do vlage, ali koristim dupli čaršaf preko velikog stalka, tako da ne pokrije u potpunosti cijeli stalak, već ostavi mjesta za slobodno strujanje zraka. Ako ste zabrinuti zbog vlage, povremeno otvorite prozor ili uključite odvlaživač“, predlaže.
Na pitanje o sigurnosti, Aliks je odgovorila da nije primijetila opasnost jer radijator nije dovoljno vruć da izazove požar ili ošteti čaršaf. „Ako ste zabrinuti, smanjite temperaturu i povremeno provjerite stanje odjeće i čaršafa“, dodala je.
„Otkrila sam da je na srednje visokoj temperaturi odjeća suha za dva do tri sata, dok na nižim temperaturama treba četiri do šest sati. Uz to, ovako osušena odjeća zadržava intenzivan miris omekšivača jer se brzo osuši“, zaključila je Aliks.
(Jutarnji list)