Znate li koliko je vaša mačka zapravo stara: Evo kako se računaju mačije godine

Mnogi vlasnici kućnih ljubimaca poznaju izreku da mačke i psi za svaku ljudsku godinu dobiju sedam godina, međutim, to nije sasvim tačno, posebno kada je riječ o mačkama.

U nastavku ćemo razjasniti koje su faze mačjeg života, kako se mačje godine upoređuju sa ljudskim godinama, koji faktori utiču na starenje mačaka i kada se mačke smatraju starijima.

Faze života mačke

Prema najnovijim AAHA/AAFP smjernicama za životni stadijum mačaka, mačke prolaze kroz četiri glavne životne faze:

– Mače (od rođenja do prve godine) – U ovoj fazi mačke doživljavaju nagli rast, što je slično razvoju ljudi u djetinjstvu. Ovo je ključno vrijeme za socijalizaciju, učenje i prilagođavanje ljudima, drugim kućnim ljubimcima i životnoj sredini.

– Mlada odrasla mačka (1-6 godina) – Mačke dosežu punu zrelost i počinju razvijati svoju osobnost. Tokom ovog razdoblja mogu se pojaviti problemi u ponašanju, kao što su agresija ili prskanje urina.

– Zrela odrasla mačka (7-10 godina) – U ovoj fazi mačke počinju usporavati, postaju manje aktivne i sklonije debljanju i zdravstvenim problemima povezanim sa godinama, poput artritisa.

– Starije mačke (10+ godina) – U ovoj fazi postaju očigledni znakovi starenja, kao što su grublje krzno, gubitak mišića, promjene u apetitu i navikama njege. Starije mačke su također podložnije bolestima poput bolesti bubrega i raka.

Kako se mačje godine upoređuju sa ljudskim godinama?

Mačke stare mnogo brže od ljudi. Do svog prvog rođendana, mačka je otprilike na razini 15-godišnjeg čovjeka. Sa dvije godine, mačka je slična osobi od 24 godine. Nakon toga, svaka godina mačjeg života može se uporediti s oko četiri ljudske godine, što nam daje bolji uvid u brzinu starenja naših mačaka.

Kada se mačka smatra „penzionerkom“?

Mačke obično dostižu starosni status oko 10 godina, a njihov prosječan životni vek je između 13 i 17 godina. Međutim, neke mačke mogu doživjeti i 20 godina. Starije mačke, posebno one starije od 15 godina, često se klasifikuju kao „penzioneri“ i obično doživljavaju veći pad zdravlja u ovoj fazi života.

Faktori koji utiču na starenje mačaka

Nekoliko faktora može uticati na starenje mačke:

– Genetika – Neke mačke i rase mogu imati kraći životni vek ili biti sklone određenim zdravstvenim problemima.

– Ishrana – Uravnotežena ishrana je ključna za opšte zdravlje mačke tokom svih faza života.

– Način života – Mačke koje žive u zatvorenom prostoru obično stare bolje i žive duže od onih koje borave na otvorenom, jer su izložene većim opasnostima i stresu.

– Težina – Gojaznost može povećati zdravstvene rizike kako mačka stari.

– Veterinarska njega – Redovni pregledi i preventivna njega mogu učiniti veliku razliku u zdravlju mačke u njenim zlatnim godinama.

Znaci starenja kod mačaka

Fizički znaci starenja mogu uključivati stanjivanje krzna, gubitak težine, izrasle kandže, zamućene oči i probleme sa zubima. Promjene u ponašanju, poput smanjene aktivnosti, poteškoća u kretanju, promjena u navikama ishrane, kognitivnog pada i poteškoća u snalaženju u poznatom okruženju, također su česti pokazatelji starenja.

Uobičajeni zdravstveni problemi kod starijih mačaka

Starije mačke su sklonije raznim zdravstvenim problemima, kao što su artritis, bolesti zuba, bolesti bubrega, metabolički problemi poput dijabetesa i hipertireoze, te rak. Rano prepoznavanje ovih stanja može poboljšati kvalitet života starijih mačaka.

Kako mačke stare, možda će im biti potrebna dodatna njega, kao što je pomoć pri čišćenju, lakši pristup hrani i kutijama za otpatke te udobna posteljina. Redovne posjete veterinaru, uravnotežena ishrana i okruženje bez stresa mogu pomoći vašoj mački da graciozno stari i ostane srećna u svojim zlatnim godinama.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *