Posljednji dan januara označava početak hamsina, odnosno drugog dijela zime prema narodnom kalendaru.
Hamsin je period kada je preostalo još samo 50 dana do proljeća, a prema tradiciji, u ovom vremenskom okviru dolazi do prvih naznaka promjena u prirodi.
Prvo “džemre”, kako se naziva prvi topli zračni talas, “udarit” će 19. februara. Riječ “džemre” potiče iz turskog jezika i označava zračni talas koji donosi postepeno popuštanje zime, odnosno prijelaz u toplije dane. Prema narodnom vjerovanju, kad prvi put dođe džemre, život u prirodi počinje da se budi, a prva naznaka proljeća dolazi kroz pupoljke i cvjetove poput visibaba i ljubičica.
Džemre, smatraju stari, predstavlja toplinu Sunca i njegovih talasa koji prodiru u zrak, vodu i zemlju. Oni koji poznaju običaje govore da je ovo prvi glasnik proljeća.
Period hamsina uključuje tri džemreta, a meteorolog Nedim Sladić je zapisao da se u ovom vremenskom razdoblju vjeruje kako zimski utjecaji polako popuštaju i pojavljuju se prvi znakovi proljeća. Prema narodnim predajama, prvo džemre “udari u havu” 19. februara, označavajući početak otopljenja zraka i kraj velikih minusa. Drugi džemre “udara” u vodu 26. februara, kada se vjeruje da se voda više neće smrzavati, dok treći džemre “puca” u zemlju 5. marta, označavajući početak otapanja zemlje.
Za vrijeme Babinih hukova, koji počinju nakon džemreta, prema narodnom vjerovanju, dolazi do promjenjivih vremenskih uvjeta. Sunce, kiša, snijeg, pa čak i kombinacija kiše i snijega izmjenjuju se tokom dana, praćeni jakim vjetrom. Babine huke, koje traju od 10. do 17. marta, simboliziraju borbu zime i proljeća.
Narodni kalendar također bilježi mnoge druge datume važnih vremenskih perioda, kao što su:
– 20.4. – 25.4. Goveđa zima, posljednji dani zime.
– 6.5. Rozi-Hidr, početak ljeta.
– 2.8. Aliđun, Ilindan, najpoštovanija bošnjačka svetkovina.
– 14.8. Pola ljeta.
– 12.10. Miholjsko ljeto.
– 8.11. Rozi-kasum, početak zime.
– 22.12. – 30.1. Zemherije, najhladniji dani zime.
Ovaj ciklus prirodnih promjena i narodnih vjerovanja duboko je ukorijenjen u tradiciji, te nas podsjeća na to kako su naši preci kroz stoljeća pratili ritmove prirode.