Jerusalem Post danas je objavio u potpunosti sve detalje o posjeti Milorada Dodika Izraelu.
Ovaj medij je objavio da ih je Dodik sam molio za intervju.
“Kada je predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik, prošle srijede dao ekskluzivni intervju za The Jerusalem Post u njihovim uredima u Jerusalemu, učinio je to na vlastitu inicijativu. Njegovi predstavnici obratili su nam se prije njegovog putovanja u Izrael, tražeći priliku da se direktno obrati Izraelcima i širem jevrejskom svijetu”, piše Jerusalem Post (JP).
JP dodaje da, međutim, manje od 24 sata kasnije, vijesti više nisu bile o antisemitizmu.
Sud u Sarajevu izdao je međunarodnu potjernicu za Dodikom, optužujući ga za podrivanje ustavnog poretka Bosne i Hercegovine i nepoštivanje odluka Ureda visokog predstavnika (OHR), međunarodne institucije koja nadgleda krhki mir u zemlji.
Sud je također izdao potjernicu za predsjednikom Narodne skupštine RS-a, Nenadom Stevandićem.
Tajming je tu ključan. Dodik je već bio u Izraelu kada je odluka objavljena. Napustio je konferenciju o antisemitizmu u Jerusalemu nakon samo sat vremena, navodno nakon što su mu izraelski zvaničnici poručili da je njegovo prisustvo diplomatski problematično.
“Došao sam u Izrael da govorim protiv antisemitizma. Umjesto toga, osjećao sam se nepoželjno – kao gost koji se osjeća kao uljez”, rekao je Dodik, prenosi Jerusalem Post.
Ovaj medij se pravda u nastavku zašto je uopšte prihvatio intervju.
“Dodik nije običan regionalni političar. Kao predsjednik Republike Srpske – srpske većinske autonomne jedinice unutar Bosne i Hercegovine – postao je centralna i polarizirajuća figura balkanske politike. Nekada smatran umjerenim reformistom, Dodik je tokom posljednje decenije usvojio izrazito nacionalistički i proruski stav. Njegovi geopolitički savezi su jednako provokativni. Održava bliske odnose s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom i često kritikuje Evropsku uniju i Sjedinjene Američke Države zbog njihovih, kako kaže, ‘intervencionističkih’ politika na Balkanu”, navode iz JP.
Dodik također ulazi u opasnu teritoriju historijskog revizionizma. Više puta je negirao genocid u Srebrenici, uprkos presudama Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) i Međunarodnog suda pravde (ICJ).