I dalje s nepoznate lokacije, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik šalje poruke putem društvenih mreža. Hvali se sastancima u Izraelu, izražava podršku građanima pogođenim poplavama, ali o svojim daljnjim političkim planovima ne otkriva ništa. Ovo je izazvalo lavinu spekulacija – mnogi vjeruju da se već nalazi u Rusiji, gdje navodno lobira za susret s Vladimirom Putinom.
Dok Dodik, uprkos potjernici, nastavlja s diplomatskim aktivnostima, njegov pravni i politički status postaje goruća tema, kako u Bosni i Hercegovini, tako i na međunarodnoj sceni. Nedavna sjednica Vijeća sigurnosti UN-a prošla je bez spominjanja visokog predstavnika, što su pojedini političari u RS-u dočekali kao svoju pobjedu. S druge strane, bh. ambasador u UN-u Zlatko Lagumdžija ističe da su pokušaji skretanja pažnje s Dodikovih postupaka – propali.
Britanija i Francuska šalju jasnu poruku
Ministri vanjskih poslova Francuske i Velike Britanije održali su sastanak na kojem su osudili pokušaje narušavanja ustavnog poretka u BiH. Francuska je ponovila svoju podršku jedinstvenoj i evropskoj BiH.
Dodikova prošlost i nepromijenjena politička strategija
Almasa Hadžić, koja prati Dodikovu karijeru još od 1998. godine, tvrdi da se njegov politički stil nije promijenio – od tada do danas vodi igru zasnovanu na bahatosti i sukobima.
Hoće li Interpol raspisati međunarodnu potjernicu?
Jedno od ključnih pitanja jeste hoće li Interpol prihvatiti zahtjev Suda BiH za raspisivanje međunarodne potjernice. Ukoliko do toga dođe, ostaje pitanje koje bi države bile spremne da Dodika zaštite od izručenja. Pravna struka naglašava da svaka zemlja pojedinačno donosi odluku hoće li ispoštovati nalog Interpola.
Iz bh. ureda Interpola zasad ne žele davati nikakve informacije o ovom slučaju, dok se čeka službeni odgovor Suda BiH o daljnjim koracima. U međuvremenu, politička scena u BiH i dalje bruji o Dodikovoj lokaciji – da li je još u zemlji ili već daleko od nje?