Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik posljednjih dana boravi u Budimpešti, gdje navodno čeka potvrdu iz Moskve za sastanak s Vladimirom Putinom. Iako su prvobitne informacije tvrdile da je već otputovao u Rusiju, novi izvori bliski Banjaluci otkrivaju da je Dodik zapravo smješten u svojoj luksuznoj vili u glavnom gradu Mađarske.
Tajanstvene poruke i skrivena lokacija
Dodik se u posljednjim danima oglašavao misterioznim porukama putem društvenih mreža, izazivajući znatiželju javnosti. Prvo je poslao kratku poruku: “Stigao sam.” Kasnije, s “nepoznate lokacije”, javio se svojim saradnicima riječima: “Pratite vijesti u srijedu!”
Prema informacijama Dodik je nakon povratka iz Izraela avionom stigao u Beograd, a zatim se uputio ka Moskvi komercijalnim letom. Međutim, izvori sada tvrde da nije otišao u Rusiju, već se već nekoliko dana nalazi u Budimpešti.
Čekanje Putinovog poziva
Dodikov planirani susret s Putinom prvobitno je bio zakazan prije otprilike dvije sedmice, ali je, prema tvrdnjama insajdera, u posljednjem trenutku odgođen. Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov je tada navodno kontaktirao šefa predstavništva RS u Moskvi Dušana Perovića, poručivši mu da se sastanak mora odložiti. Kada je Perović upitao može li Dodik bar telefonski razgovarati s Putinom, Lavrov mu je odgovorio da to nije moguće jer ruski predsjednik “ima previše obaveza”.
Sada Dodik, prema izvorima, u Budimpešti čeka novi signal iz Moskve. Spekulira se da bi do susreta s Putinom moglo doći 2. aprila.
Dodikova luksuzna vila u Mađarskoj
Dodik već nekoliko godina posjeduje luksuznu vilu u elitnom dijelu Budima, a njena vrijednost procjenjuje se na nekoliko miliona eura. Navodno, mađarski premijer Viktor Orban je više puta izražavao nezadovoljstvo Dodikovim zahtjevima da proširi imanje, jer se vila nalazi u zaštićenoj zoni gdje takva gradnja nije dozvoljena.
Mađarska – utočište za političare u bijegu?
Nije tajna da Mađarska posljednjih godina postaje sigurno utočište za političare koji bježe od pravosudnih procesa u svojim državama. Među njima su i bivši makedonski premijer Ljupčo Georgievski, kao i bivši poljski ministar pravosuđa Marcin Romanowski – obojica, poput Dodika, traženi od strane pravosudnih institucija svojih zemalja.