Da li je vrijeme za međunarodnu potjernicu za Miloradom Dodikom, predsjednikom Republike Srpske? Kolike su šanse za njegovo hapšenje, a koliko je realan bijeg? Kako bi reagovale sigurnosne agencije i postoji li politička volja za provođenje zakona? Koliko je smanjen manevarski prostor Miloradu Dodiku? O svemu ovome s N1 BiH razgovarali su sa kriminologom i stručnjakom za sigurnost Sandijem Dizdarevićem.
Kada bi se mogla desiti međunarodna potjernica i da li će Interpol priznati ono što je zatražio Sud Bosne i Hercegovine?
Trenutno imamo zahtjev za raspisivanjem Interpolove potjernice koju je zatražio Sud BiH po prijedlogu Tužilaštva BiH budući da je potvrđeno da Dodik i Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine RS nisu dostupni organima i koji su uprkos raspisanoj centralnoj potjernici napuštali BiH. Interpol je taj zahtjev dostavio sjedištu u Lyonu koji će odlučivati o njegovoj opravdanosti. Mi proteklih dana slušamo jednu, drugu, treću i nezavisnu stranu u smislu da se radi o političkom progonu. Međutim, s obzirom na to da je riječ o krivičnom djelu zbog kojeg je Dodik prvostepeno osuđen i da je njegova nedosupnost upravo zbog toga, onda se ne može govoriti o političkom progonu već o krivičnom djelu koje se goni i po službenoj dužnosti, ali i po pravnim aktima zbog kojih je nedostupan. Pitanje odlučivanja Interpola u sjedištu Lyona koje bi, prema nekoj mojoj procjeni, trebalo uslijediti do nekih maksimalno tri dana i duboko sam uvjeren da će na osnovu svih argumenata koje je Sud BiH dostavio taj zahtjev biti odobren i da će prema tim osobama biti raspisana međunarodna crvena Interpolova potjernica.
Kada je riječ o centralnoj potjernici, Dodik je najavio da će ove sedmice doći u BiH. Ukoliko se desi da ilegalno prijeđe granicu postoji li mogućnost za njihovim hapšenjem ili je sve izvjesniji scenarij da će pobjeći u neku od zemalja među kojima je za sada najizvjesnija Mađarska?
Jedna od opcija jeste Dodikov bijeg prema onim državama koje će mu pružiti utočište, a za koje, po nekim istim ili sličnm slučajevima analogije znamo da su to radile za one kojima je bilo potrebno. Pa tako se tu na spisku našla Mađarska koja je pružila utočište za nekoliko osoba koje su propagirale i poduzimale slične radnje kao Dodik. Druga opcija i prema mim mišljenju dugoročnija, ukoliko se odluči za ovaj scenarij, je Rusija koja zapravo i koordinira sve ove aktivnosti sve vrijeme, Drugi scenarij, a ja bih zapravo kazao i obaveza svih onih institucija BiH koje su nadležne za provođenje operativnih policijskih radnji, a po naredbi koje je izdao Sud BiH i Tužilaštvo BiH jeste hapšenje Dodika. I treća opcija koja naravno postoji i koja je najmanje moguća i izgledna jeste da se Dodik sa svojim advokatima pojavi pred Sudom BiH i bude dalje procesuiran i s obzirom na to da mu je Sud BiH odredio pritvor to bi automatski značilo privođenje u pritvorsku jedinicu Suda BiH.
Ko bi mogao uhapsiti Dodika?
Jedine institucije koje, prema naredbi Suda BiH i Tužilaštva BiH, mogu i nadležne su za hapšenje onih osoba koje se po naredbi trebaju hapsiti jeste Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA). Slušali smo da su to sve policijske agencije u BiH, a što naravno nema uporište niti u zakonskim niti u stručnim kriterijima. Druga policijska agencija koja ga može i treba uhapsiti Dodika, ali je vrlo vjerovatno da će se to desiti jeste MUP RS. Ukoliko bi se krenulo u implementaciju ove radnje onda je isključivo SIPA nosilac tih aktivnosti. Također, postoji mogućnost da SIPA može tražiti asistenciju drugih policijskih agencija, između ostalog, Direkcije za koordinaciju policijskih tijela, zatim, FUP-a i svih kantonalnih MUP-ova. Iako postoje brojni pritisci za hapšenje dobro je da osobe koje rade na ovim poslovama ne planiraju i ne reaguju emocionalno već isključivo profesionalno i po pravilima struke. Nije jednostavno poslati nekoliko desetina i stotina ljudi da uhapse osobe oko kojih postoji nekoliko prstenja zaštite. Znamo da su naoružani, međutim, prije ili kasnije ta operativna i taktična radnja će se morati desiti ukoliko naravno ne budu implementirani scenariji bjekstva.
Optimista ste da će do hapšenja najvjerovatnije doći?
Apsolutno, prije ili kasnije policijski službenici koji rade na nivou BiH će ovu radnju sprovesti. Međutim, da bi do toga došlo moraju biti zadovoljeni određeni kriteriji prije svega sigurnosti kako bi se smanjio rizik za nastupanje štete što se prije svega odnosi na ljudske živote i sa jedne i druge strane. Ukoliko to zahtjeva određeno produženje vremena za planiranje, prikupljanje operativnih podataka, onda upravo taj racio proizilazi iz toga i mislim da će to na kraju biti uspješno. U proteklom periodu smo imali nekoliko desetina godina i puno složenije operativno-taktičke operacije koje je provela i SIPA i druge policijske agencije i zato je vrlo bitno da se pomno planira i prikupljaju operativni podaci pa će ta radnja na kraju biti realizovana.
Da li su rizici po BiH veliki ako se nastavi i normalizira kriza da Dodik na način na koji je krenuo nastaviti funkcionisati u BiH?
Mi sada živimo prividni period sigurnosti, ali ne znam da li smo svjesni rizika koje nose potezi Dodika? S druge strane, političke vlasti u BiH rade jedan fenomenalan diplomatski posao i da su upoznale sve nabitnije institucije UN-a i EU oko svih ovih procesa u BiH. Da li će doći do uspostavljanja bilo koje institucije u RS poput Granične policije mislim da je to u ovom trenutku nemoguće, ali ako bi se uspostavila bilo koja institucija koje je Dodik najavio, a NSRS usvojila onda će morati doći do toga da sve institucije na nivou BiH promptno djeluju i mislim da tu neće biti nikakvog dvoumljena da li će se i u kom trenutku reagovati.
Šta je sa međunarodnom podrškom poput EUFOR-a?
Od početka ove krize koja je krenula ja govorim da EUFOR ne treba samostalno hapsiti Dodika niti bilo koga drugog jer bi to značilo apsolutno poništavanja institucija poput SIPA-e. Međutim, ukoliko i kada se krene s hapšenjem onda zapravo pitanje EUFOR-a jeste u pružanju podrške toj instituciji. Laički rečeno – ukoliko bi se krenulo s realizacijom te institucije onda zapravo predstavnici EUFOR-a se najave jedno jutro na kafu direktoru MUP-a RS dok se izvrši to hapšenje. Parafraziram naravno, ali u suštini to tako u pozadini djeluje. Asistencija EUFOR-a je da ne dođe do eskalacije i žrtava s jedne i druge strane. Također, NSRS ne može osporiti rad i djelovanje institucije (SIPA) čija je nadležnost uspostavljena na nivou BiH.
Također, novo je da je Dodik pozvan da se odazove Tužilaštvu BiH, u svojstvu osumnjičenog, u okviru kupovine vile na Dedinju. Šta znate o tom predmetu i kako će se, prema Vašem mišljenju, on odvijati?
Prije nekoliko dana sam ukazao na to da prvostepena presuda Dodiku je predstavljena kao politički progon, međutim, ona je bila okidač za nešto što je trebalo uslijediti prije nekih 10 godina, a tiče se organizovanog kriminala i pranja novca Dodika i osoba oko njega. Kupovina vile na Dedinju je zapravo izvlačenje novca iz banaka na području RS, a koje je Tužilaštvo BiH otvorilo. Dugo vremena je taj predmet bio u fazi istrage zbog nemogućnosti dolaska do određenih dokaza koji su u vlasništvu Srbije. Da li su ti dokazi dostavljeni ili se na neki drugi legalan način došlo do njih ne znam i zaista ne bih mogao o tome govoriti ni da znam javno i temeljem tog predmeta je upućen poziv Dodiku kao osumnjičenom, ali sam uvjeren da se ni u ovom pitanju neće pojaviti na saslušanju. Poznato je da u svoj toj fazi traženja dokaza iz Srbije jeste da je ta osoba otvorila predmet protiv iste osobe u Specijalnom tužilaštvu Srbije. Poznato mi je i to da, pored ovog, postoji niz drugih predmeta koji uključuju osobe bliskih Dodiku i osobama koje su uz njega.
Nezvanično, iz Granične policije BiH se zna da su vozila Vlade RS prešla granični prijelaz Rača bez kontrole i pregleda i da se još ne zna da li se ta delegacija vratila. Kako komentarišete sve to?
To je jedan od pokazatelja slabosti koje vode BiH na državnom nivou. Kolege i ja smo nedavno govorili da je bilo nužno formirati jedan krizni štab na nivou države u koji bi bili uključeni predstavnici svih institucija koje su povezane s ovom situacijom, a prije svega mislim na policijske institucije, OSA-u, Ministarstvo vanjskih poslova BiH i Tužilaštvo BiH odakle bi se prikupljale, ali i sijale informacije koje bi trebale biti dostupne i medijima i ostatku javnosti. Prelazak te granice je teško komentarisati zbog nedostatka objektivnih dokaza, međutim, na osnovu onog što smo mogli čuti postavlja pitanje da li su jedan, dva ili tri policajca dovoljna da uhapse Dodika. Hipotetički posmatrano, mislim da nisu mogli, a i da su krenuli mislim da bi posljedice bile katastrofalne. Ako imamo institucije na nivou BiH koje nisu odmah realizovale hapšenje, zašto onda očekuju da to urade jedan ili dva policajca na granici BiH. Prema mom mišljenju, propust je napravljen ako se znalo da će prijeći granicu, a OSA radi fenomenalan posao u BiH te informacije su mogle biti temelj da se planira hapšenje na način da se pojačaju svi granični prijelazi na ulasku i izlasku iz BiH. Na svakom graničnom prijelazu se mogao povećati broj policijskih službenika ne samo Granične policije BiH već i drugih policijskih agencija.
Ne treba potcjenjivati osiguranje Dodika jer je riječ o vrhunskim profesionalcima koji ga više od 15 godina čuvaju i riječ je o jednom jakom sigurnosnom prstenu. To su pripadnici MUP-a RS iza kojih stoji čitav policijski aparat koji je centralizovan i na osnovu toga planiraju svoje rute kretanja, broj vozila i naoružanja. Na temelju svih operativnih informacija oni planiraju i rizike kretanja pa sam uvjeren da su to procijenili da je to preko GP Rača. Zašto takve procjene nisu rađene na nivou BiH je pitanje na koje ćemo čekati odgovor u nekom narednom periodu kada se bude analizirala sva ova situacija.