Državljanin Crne Gore koji je u nedjelju popodne uhićen na Radničkoj cesti u Zagrebu je Kemal Rastoder (52) za kojim je Belgija raspisala europski uhidbeni nalog i traži ga zbog izdržavanja osmogodišnje zatvorske kazne na koju je osuđen zbog preprodaje d.r.o.g.e u sastavu zločinačke organizacije.
Rastoder je inače do kolovoza prošle godine bio u maksimalno sigurnosnom odjelu novog dijela kaznionice u Glini jer je smatran jednim od sigurnosno najrizičnijih zatvorenika i tijekom postupka koji je protiv njega vođen na zagrebačkom Županijskom sudu na sud je dovođen u specijalnom vozilu Gurkha ATJ Lučko i pod punom opremom u pratnji specijalaca ATJ Lučko.
– Policijski službenici su temeljem ciljanog prikupljanja informacija došli do saznanja o kretanju 52-godišnjeg državljanina Crne Gore te ga uz uporabu sredstava prisile (tjelesna snaga i sredstva za vezivanje) priveli u službene prostorije policije. Danas tijekom dana, 52-godišnjak će biti predan pritvorskom nadzorniku PU zagrebačke nakon čega će biti odveden na Županijski sud u Zagrebu radi pokretanja ekstradicijskog postupka – kažu kratko iz zagrebačke policije.
Rastoder, koji se već odavno povezuje s velikim operacijama krijumčarenja dr.o.g.e bio je na slobodi jer mu je istekao maksimalni pritvor.
U Hrvatskoj se protiv njega vodi postupak jer je, kako se tvrdi u optužnici USKOK-a, u kojoj je prvookrivljenik policajac Željko Cigula i nekoliko njegovih kolega davali su uglavnom državljanima Srbije, Crne Gore i BiH, a u zamjenu za mito, podatke o raspisanim potragama MUP-a, Schengenskog informacijskog sustava (SIS) i Interpola te omogućili nezakonit boravak u EU, piše Jutarnji.Provjeravali su osobne podatke više osoba, a naknadno su s njihovim podacima izrađivane putne isprave. Osim toga, optuženi policajci provjeravali su imaju li određene osobe pravne prepreke za prelazak granice, odnosno traži li ih policija i jesu li za njima raspisane potjernice.
Rastoder je inače u ljeto 2004. preživio atentat u Budvi kad je eksplodirala bomba podmetnuta pod njegov Mercedes. Tom prilikom je zadobio teške ozljede. Njegovo ime spominjalo se i u kontekstu veze s nar.kob.os.om Stjepanom Prnjatom, a traže ga crnogorska policija i tajne službe.
“Povezuju ga i s grupom koja je iz Južne Amerike organizirala transport veće količine opojne dr.og.e k.o.k.a.in u luku Rotterdam i njezin transport do belgijskog grada Arlon, gdje je u zajedničkoj akciji nadležnih državnih organa Srbije, Belgije, Nizozemske i Luksemburga zaplijenjeno ukupno 115 kilograma te dr.og.e”, izvijestili su mediji.
Rastoderova veza s policajcem Cigulom otkrivena je dešifriranjem SKY ECC komunikacije. Iako je obrana tražila da se provjeri na koji je način USKOK došao do te komunikacije, odnosno kako se doznalo da se ona nalazi na serverima u Francuskoj i da se radi baš o Ciguli, Rastoderu i ostalim optuženima, sud je taj zahtjev odbio, a Rastoder je opovrgao sve optužbe. Rastodera i EUROPOL smatra visokorangiranom osobom u međunarodnoj trgovini k.o.k.a.ino.m.
U postupku na zagrebačkom Županijskom sudu prvookrivljeni Željko Cigula, drugookrivljeni Tomica Sopek te Kemal Rastoder uglavnom su priznali ono što im je USKOK stavljao na teret, trgovanje informacijama iz policijskog informatičkog sustava, a svi okrivljenici, sad uz nove odvjetnike, rekli su kako se ne smatraju krivima za optužbe.
Rastoder je konkretno optužen da je od Cigule tražio provjere za određene putovnice, između ostaloga za svoju krivotvorenu hrvatsku putovnicu na ime Mile Tesla, zbog koje mu se sudi u Rijeci, ali i za putovnicu srbijanskog kriminalca Nikole Vušovića zvanog Ludi Džoni, koji je u listopadu prošle godine uhićen u Barceloni i koji je nedavno izručen Njemačkoj, a smatra ga se visokorangiranim operativcem “kavačkog klana” i desnom rukom njegova šefa Radoja Zvicera i jednim od glavnih operativaca za transport k.o.k.a.in.a iz Južne Amerike u Europu.