Profesorka sa departmana za istoriju Filozofskog fakulteta u Nišu Irena Ljubomirović našla se na meti tabloida, pa zatim i predsjednika Srbije koji je nju, kao i dekanku Nataliju Jovanović, nazvao kriminalkom, a sve pošto je, kako je rekao, prijetila nasiljem neistomišljenicima.
Vučić je u nekoliko navrata prethodnih dana govorio kako je Niš najgori, možda čak i jeziv, što je podstaklo nekadašnju šeficu departmana za istoriju, a sada samo profesorku i članicu Senata Univerziteta u Nišu, da reaguje na tvrdnje jedne tako visoke funkcije o tome da je Niš najgori.
Revoltirana profesorka Ljubomirović je na društvenoj mreži Fejsbuk napisala da Niš jeste najgori, ali zato što su ga, kako kaže, oni (naprednjaci) takvim napravili. Ona je još poručila funkcionerima vladajuće stranke da ih Niš ne želi, da se ne okupljaju tamo, kao i da će sljedeći put da ih jure do Naisa.
To što je napisala pokrenulo je mašineriju, najprije tabloide, a potom je i sam predsjednik komentarisao na televiziji Pink – kako je ona kriminalka.
„Napisala sam to zbog toga što sam bila revoltirana i osećala sam potrebu. A smatram da imam pravo da svoje sopstveno mišljenje iznesem na svojoj stranici na Fesbuku. Bila sam izrevoltirana time da se Niš kritikuje, a i u Nišu su na vlasti naprednjaci poslednjih 12, odnosno 13 godina. Da je situacija loša u Nišu, što sam i htela da ukažem, kao i da je za to odgovorna vlast naprednjaka, upravo svedoči i činjenica da se bivša gradonačelnica ovog grada Dragana Sotirovski i visoki funkcioneri, takođe pripadnici Srpske napredne stranke, nalaze u pritvoru. Tako da ja verujem da bi se i predsednik sa mnom složio da ovde nije bila baš najbolja vlast upravo u gradu.“
Ona smatra da je predsjednik Srbije, kada je za Niš rekao da je najgori, mislio na dešavanja oko skupa naprednjaka koji je 21. marta trebalo da se održi u Nišu.
„On je govorio o skupu koji je ovde trebalo da se desi u Nišu, ja mislim 21. marta, gde je plato ispred Oficirskog doma u kojem je trebalo da bude skup, bio ograđen od samog jutra ogradama i sa kordonima policije. I to zaista po meni nije u redu. Ja mislim da je predsednik – predsednik svih građana i da svi građani imaju pravo da dođu i da pitaju, i da kažu šta im se to u gradu u vezi sa ovom vlašću ne sviđa,“ kazala je profesorka.
Ona objašnjava da je njena posljednja rečenica u objavi na Fejsbuku koju su citirali u tabloidima, kako kaže, nezgrapno rečena.
„Ta moja poslednja rečenica za koju su se oni, da kažem, uhvatili, odnosno koju oni citiraju i nazivaju pretnjom, možda jeste malo nezgrapno rečena. Ali znate šta, i predsednik države je u javnom govoru izrekao za dopisnicu RTS-a upravo odavde iz Niša da je imbecil, pa je se posle toga ispravio. Izašao, izvinio se i rekao da nije baš tako mislio. Tako da evo i ja da kažem – ne moramo da jurimo, možemo i da dođemo do Naisa i kažemo šta nam se to u ovom gradu našem ne sviđa, ukoliko predsednik bude ponovo došao do Naisa.“
Koleginicu ove sagovornice, dekanku Natalija Jovanović, takođe su na prorežimskim medijima nazivali kriminalkom, a onda je prethodne nedelje napadnuta na protestu u Nišu, kada ju je žena nožem ubola u šaku.
„Posle te moje objave na Facebooku predsednik je u jednoj emisiji, gostujući ja mislim na TV Pinku, a to je preneto i u Novostima kasnije, za mene rekao da sam kriminalka, tačnije da sam ogrezla u kriminalu. Ja ovoga puta želim da poručim predsedniku da ja nisam nikakva kriminalka, ja sam redovna profesorka Filozofskog fakulteta Univerziteta u Nišu i sva svoja zvanja i titule stekla sam isključivo svojim poštenim i mukotrpnim radom. Imam stan u kojem živim sa svojom porodicom i auto koji vozim, koji smo kupili moj suprug i ja, i koji otplaćujemo još uvek na kredit. Izmirujem sve svoje račune od poreza preko svih ostalih računa prema ovoj državi. Tako da ja pitam predsednika, odnosno volela bih da me pogleda u oči i da mi kaže – šta sam ja to ukrala, koje sam ja to zloupotrebe vršila, kakve sam ja to kriminalne i nečasne radnje obavljala, kakve su to krivične prijave protiv mene podnete i kakav ja to kriminalni dosije imam da bi mogao da kaže da sam ogrezla u kriminalu. Zbog toga što je predsednik izrekao obične klevete i neistine i on bi zbog toga trebalo javno da se izvini.“
Profesorka Ljubomirović smatra da je sve to jako opasno jer dolazi upravo od predsjednika države.
„I da vam kažem, ovo je jako strašno i opasno zato što to upravo polazi od predsednika države da iznese takvu jednu kvalifikaciju, a onda u daljem tekstu kaže, poručuje lično meni, koju je najpre nazvao kriminalkom, ogrezlu u kriminalu, da će on doći u Niš do kraja meseca i da će čak nekoliko dana biti u Nišu. Kako ja mogu takvu jednu izjavu da protumačim osim kao pretnju? Posle takve njegove objave moja maloletna deca su uplašena i zastrašena, moj suprug je zabrinut. Moja majka, koja je starija žena i koja živi sama u kući, je prestravljena. Ja nisam ni na kakvoj funkciji, a o tome da je ovim svojim klevetama, odnosno neistinama koje je izneo o meni i nazvao me kriminalkom, čime je pokušao da uruši moj ugled, moju čast i moje poštenje… o tome može da svedoči čitava akademska zajednica, a takođe i društvena zajednica.“
Profesorka Ljubomirović kaže da se trudi da se ne obazire na ove stvari, ali da je to ne moguće.
„Vi znate da kada od predsednika države, najmoćnije osobe u našoj državi, dođe jedna ovakva kvalifikacija, odmah posle toga slede propagandna glasila, gde vam se objavljuje slika, lepe uz vaše ime najružniji epiteti. I šta ja mogu posle toga da očekujem, ja se ulicom krećem sa svojom maloletnom decom, da će neko ko ima lekarsko uverenje da nije normalan moći da mi priđe, da se razračunava sa mnom. Da me poliva s onom kiselinom? Da poteže nož na mene? Ja se ne osećam bezbedno. Meni je stavljena meta na čelo, i ja mislim da pripadnici akademske zajednice trenutno doživljavaju neverovatan pritisak.“
„Takođe bih imala još jednu poruku za predsednika. On je osudio nasilje nad ženama koje se dogodilo u Nišu, i ja ga najoštrije osuđujem i osuđuju ga svi normalni ljudi. Ali predsednik koji svakodnevno, po nekoliko puta dnevno, iz studija televizija u kojima gostuje, o svojim političkim neistomišljenicima iznosi najveće uvrede, a kao što vidimo i preti im, i to ne samo muškarcima nego očigledno i ženama. Tako da bih rekla da verbalno nasilje nije za potcenjivanje, odnosno da je u rangu i fizičkog nasilja, jer može da ima dalekosežne posledice,“ zaključila je.