Bolest od koje je preminula Lusi Marković pogađa mali postotak populacije, a osim peckanja, zatezanja kože, nelagode i boli, izaziva i niz psihičkih poteškoća
Hrvatsko-australska manekenka Lusi Marković, nakon niza zahvata kojima su liječnici pokušavali sanirati arteriovensku malformaciju (AVM) u njezinom mozgu i spasiti joj život, izgubila je bitku i preminula u 27. godini.
Bolest od koje je preminula pogađa vrlo mali postotak populacije. Arteriovenske malformacije karakterizira prisustvo izmijenjenih arterija i vena koje međusobno direktno komuniciraju, zaobilazeći kapilarnu mrežu. Zbog masivnog krvarenja, svrstavaju se u abnormalnosti koje mogu biti potencijalno opasne po život.
Najčešće se javljaju u području glave i vrata, a iako su prisutne od rođenja, mogu se rjeđe razviti i kao posljedica traume, proširenja krvnih žila u sepsi, trudnoći ili pubertetu. Najčešće lokalizacije su obraz, uho, nos i čelo.
Vidljive izmjene krvnih žila na koži lica, dekoltea i nogu nisu samo estetski, već i medicinski problem. Ljudi se zbog toga često obraćaju liječnicima žaleći se na peckanje, zatezanje kože, nelagodu ili bol. Ti simptomi često prouzrokuju i netoleranciju na kozmetiku korištenu u svakodnevnoj higijeni, kao i ograničenja u fizičkoj aktivnosti.
Neugledan izgled vaskularnih promjena, osobito onih na licu, može izazvati niz psiholoških problema koji često vode do poremećaja u obiteljskom i profesionalnom okruženju.
Ipak, najteži simptomi javljaju se kad su malformacije smještene u središnjem živčanom sustavu, gdje mogu izazvati napade, jake glavobolje. Osim toga, arteriovenske malformacije mogu biti izvor boli, upale, oticanja, pa i ozbiljnog krvarenja, a ponekad dovode i do kongestivnog srčanog zatajenja.
Kod venskih malformacija može doći do razvoja različitih poremećaja zgrušavanja krvi, a česta je i pojava tromboze.