Njemački ambasador u SAD-u, Andreas Michaelis, upozorio je da bi nova administracija Donalda Trumpa mogla pokušati oduzeti nezavisnost američkim policijskim snagama i medijima, dok bi velikim tehnološkim kompanijama omogućila “suupravljačku moć”, prema povjerljivom dokumentu u koji je Reuters imao uvid.
Dokument, koji je Michaelis potpisao 14. januara, opisuje planove Trumpa za drugi mandat u Bijeloj kući, koji bi mogao dovesti do “redefiniranja ustavnog poretka” i koncentracije moći predsjednika u odnosu na Kongres i savezne države.
Michaelis u dokumentu navodi da bi osnovna demokratska načela, kao i kontrola i ravnoteža vlasti, bila ozbiljno ugrožena, dok bi zakonodavne vlasti, tijela za provedbu zakona i mediji izgubili svoju neovisnost i bili zloupotrijebljeni. Također, velike tehnološke tvrtke bi dobile moć suupravljanja, ističe ambasador.
Trumpov tranzicijski tim nije komentirao ovu procjenu njemačkog ambasadora.
Iako je njemačka vlada pod vodstvom kancelara Olafa Scholza uglavnom bila suzdržana u javnim kritikama Trumpa nakon njegovih izbora, ovaj dokument odražava iskreno i oštro mišljenje jednog visokog njemačkog dužnosnika.
Michaelis također spominje pravosuđe, a posebno Vrhovni sud SAD-a, kao ključnu komponentu u Trumpovim nastojanjima da provede svoj plan. On smatra da će kontrola nad Ministarstvom pravosuđa i FBI-jem biti ključna za Trumpovo ostvarenje političkih i osobnih ciljeva, uključujući masovne deportacije, odmazdu protiv percipiranih neprijatelja i pravnu nekažnjivost.
Ambasador predviđa i “redefiniranje Prvog amandmana”, ističući da Trump i milijarder Elon Musk, vlasnik platforme X, već poduzimaju mjere protiv medijskih kritičara i novinskih kuća koje ne surađuju. “Jedan se služi tužbama, prijeti kaznenim progonom i oduzimanjem licenci, dok drugi manipulira algoritmima i blokira račune”, stoji u dokumentu.
Muskovo otvoreno podržavanje krajnje desne stranke Alternative za Njemačku (AfD) prije nacionalnih izbora u Njemačkoj izazvalo je bijes u Berlinu, ali vlada nije napustila njegovu platformu.
Službeni Berlin imao je napet odnos sa Sjedinjenim Državama tijekom prve Trumpove administracije, suočavajući se s visokim carinama i kritikama zbog neispunjavanja ciljanih NATO izdataka za odbranu.